Kızılırmak

İlkay Akkaya, Grup Yorum’dan ayrıldıktan sonra İsmail İlknur’a bir grup kurmayı teklif eder. İlknur düşünmek için süre ister, bunun üzerine İlkay “5 dakika sonra cevap ver” der… İsmail İlknur’da “5 dakikada ne düşüneceğim, tamam kabul ettim” der. İşte bu diyalogdan sonra 10 Ocak 1990 günü saat 13.15’te kurulan gruptur Kızılırmak.

Kızılırmak, çalışmalarını bağlamada İsmail İlknur, davulda Yaşar Aydın, bas gitarda Hüsamettin Küçük, gitarda Selçuk Yalçın ve solo vokalde İlkay Akkaya ile sürdürdü. Klavye çalan Cengiz Akataş ise, yurt dışında öğrenim görmekte olduğu için, sadece yurt dışındaki çalışmalara katılıyordu.

Grubun çeşitli süreçlerinde Metin Karaşahin (davul), Hüseyin Çelik (bağlama), Okan Kovancı (flüt), Göksun Doğan (klarnet), Coşkun Aksel (klavye), İlhan Karahan (bas gitar), Özkan Kurt (bas gitar) grupta yer aldılar.

Kızılırmak başka sanatçılar veya müzik gruplarıyla birlikte kolektif çalışmalar yapmış, onlara gönüllü olarak destekte bulunmuştur. Grubun yapmış olduğu kolektif çalışmalara örnek olarak, Grup Mavi, Ali Asker, Grup Hasat, Ekrem Ataer, Salkım Söğüt, Nevzat Karakış, Mayıs Rüzgârı gibi sanatçı ve grupların albümleri gösterilebilir.

Kızılırmak, Figan isimli albümünü Beyoğlu Metropol etiketi ile yayımlanmıştır.

Albümleri

Menü