NUR YOLDAŞ “Sultan-ı Yegâh”

Türk pop müzik sanatçısı. 4 Ocak 1956, İstanbul doğumlu. Asıl adı Nur Belda’dır. Beşiktaş halkevinde Fatma Türkan ve Ahmet Yamacı ile solfej ve halk müziği eğitimi aldı. TRT İstanbul Radyosu çocuk tiyatrosunda görev yaptı. Üsküdar Şehir Tiyatrosu’nun çocuk oyunlarında roller aldı. Altın mikrofon yarışması ile profesyonelliğe geçti.

Nur Yoldaş, İlk 45’liğini 1974 yılında “Aşk Bir Fantazi & Bile Bile” adı ile Polydor Şirketinden çıkardı. 1981 yılında eşi Ergüder Yoldaş‘ın bestelediği, Attila İlhan‘ın şiiri Sultan-ı Yegâh 45’liğiyle Türk popunda çığır açtı. Ankara’da Ankara Kent Orkestrası solisti olarak çalıştı.

Nur Yoldaş, eşi Ergüder Yoldaş ile birlikte kurdukları Workshop Plakçılıktan 1983’te yayınlanan “Elde Var Hüzün” isimli albüm yaptılar. Nur Yoldaş albümden bekledikleri ticari başarıyı elde edemeyince Ergüder Yoldaş’tan boşandı.

Boşandıktan sonra müziğe uzun bir ara verdikten sonra 1992 albümü ile dönüş yaptı.

Nur Yoldaş, ikinci evliliğini 1986 yılında İzmirli iş adamı Remzi Baba Restoran’ın sahibi Halil İbrahim Taş ile yaparak İzmir, Göztepe’ye yerleşti. 13 yıl orada yaşadıktan sonra İstanbul’a taşındı.

Nur Yoldaş, 2001 yılında Discovery Varna Uluslararası Beste ve Şarkı yarışmasında Selmi Andak‘ın iki bestesiyle Dünya ikinciliğini kazandı. Ulusal ve Uluslararası pek çok etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Birkaç filmde rol aldı.

Sanatçını Sultan-ı Yegâh isimli albümü Beyoğlu Metropol etiketi ile CD ve digital formatta tekrar yayımlanmıştır.

Nur Yoldaş – Sultani Yegah

Menü