Niyazi Koyuncu  “Muço Pa!”

20 Nisan 1984 yılında Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Pançol’da-bugünkü adıyla Yeşilköy-Cavit ve Hüsniye Koyuncu’nun altıncı çocuğu olarak dünyaya gelir.

Niyazi Koyuncu 2005 yılında hayatını kaybeden Kazım Koyuncu’nun kardeşidir.

Çocukluğu kalabalık bir ailede geçen sanatçının müzikle tanışması ve bugünkü kimliğinin oluşması bu yıllara rastlar. Bu kimliğin oluşmasında, Karadeniz’in renkliliğinin, yöre halkından duyduğu ezgilerin ve gözlemlediği kültürlerin önemi büyüktür.

Eğitim hayatına Kıse –yeni ismiyle Sugören- köy okulunda başlayan Niyazi Koyuncu, öğrenimine Hopa Lisesi’nde devam eder.

Yaşı on yediyi gösterdiğinde Karadeniz Teknik Üniversitesine gider fakat öğrenimini tamamlamaz.

Daha sonra hayallerini gerçekleştirmek için ilk adımı atar ve Eskişehir’e Üniversite eğitimi almaya gider. Bu şehir, ona okul hayatından çok sanatın ve dostluğun kapılarını açar.

Kalabalığın önünde ilk kez şarkı söylemesi yine bu şehirdeki bir tesadüfle başlar ve o geceden sonra, kendisini en çok mutlu eden şeyin ne olduğunu bulur.

Daha sonra “Seritana” -Lazca ‘karanlıktaki ışık’ anlamına gelen- adlı etnik müzik grubunu kurar.

Grubun solistliğini yapan Niyazi Koyuncu, sanatın en çok sokakta var olduğuna inanmış ve buradaki gerçeklikten beslenmiştir.

Grubuyla beraber İstanbul’a gelen Niyazi Koyuncu, bir süre sonra grubun dağılmasıyla, yaşama dair kaygılarını, isyanlarını ve umutlarını tek başına söylemeye başlar.

Niyazi Koyuncu, dinleyenlere; Türkçe, Lazca Gürcüce, Megrelce ve Hemşince şarkılarla sesleniyor.

Herkesin “kendi dilinde” özgürlük şarkıları söyleyeceği bir dünyayı düşleyen sanatçı, ilk solo albümü “Muço Pa!”(Nasıl Yapayım!) isimli albümü Beyoğlu Metropol etiketi ile yayımlanmıştır.

Niyazi Koyuncu – Muço pa

Menü