İlkay Akkaya ”Yalnız”

Müzisyen, Grup Kızılırmak’ın solisti. 26 Mayıs 1964, İstanbul doğumlu.

Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’nu bitirdi. Profesyonel müzik çalışmalarına Grup Yorum’a katılarak başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na devam etti. Diğer taraftan özel şan dersleri aldı. Grup Yorum’un çıkardığı “Berivan – Haziranda Ölmek Zor” ve “Türkülerle” albümlerinde yer aldı. 1989 yılında Tuncay Akdoğan’la birlikte gruptan ayrıldı.

Bir yıl sonra 10 Ocak 1990’da Grup Yorum’dan kendisiyle birlikte ayrılan arkadaşı Tuncay Akdoğan ve İsmail İlknur ile Grup Kızılırmak’ı kurdu. Grup Kızılırmak’ta uzun soluklu çalışmayan yapan sanatçı bugüne kadar on üç albüme imza attı. Türkiye ve yurtdışında konserler verdi. Çeşitli gazete ve dergilerde haftalık yazılar yazdı.

Akkaya, Grup Kızılırmak’la çalışmalarını sürdürdüğü sırada bir yandan da solo çalışmalar yaptı. 1990-92 yılları arasında Ankara Birlik Tiyatrosu tarafından sahneye koyulan “Pir Sultan Abdal” oyununun müziklerini Grup Kızılırmak yaparken, Tuncay Akdoğan anlatıcı, İlkay Akkaya da oyuncu olarak sahnede yer aldı.

İlkay Akkaya, 1991 yılında Tarık Akan ve Füsun Demirel’in oynadığı “Bir Küçük Bulut” filminin müziğini yaptı.

Grup Kızılırmak’la birlikte başka birçok oyun müziği yapan Akkaya, 2003’te Zafer Diper’in sahnelediği “Talan” adlı oyunda da rol aldı. Mayıs 2005’te Nazım Hikmet’in “Şeyh Bedreddin Destanı” adlı şiiri oyunlaştırılmış şekilde sahnelendi. Bu oyunun müziklerini de Grup Kızılırmak yaptı.

Sanatçının Yalnız isimli solo albümü 2005 yılında Beyoğlu Metropol etiketi ile yayımlanmıştır.

İlkay Akkaya – Yalnız

Menü