ERDAL BAYRAKOĞLU- “Sesumi Duyacaksun”

1977 yılında Rize’nin Ardeşen ilçesinde doğan Erdal Bayrakoğlu’nun babası Ardeşen’in Waleni Zğemi (Aşağıdurak) köyünden, annesi ise Ardeşen Yeni Mahalle’dendir. Ailenin en küçük çocuğu olan Bayrakoğlu’nun sağlık sorunları ve babasının öğretmen olması sebebiyle yaklaşık üç aylıkken İstanbul’a göç edilir. İlkokulun ilk 4 senesini İstanbul’da okuyup, yine babasının öğretmen olarak Almanya’ya gönderilmesinden dolayı ilkokulu Almanya’da bitirir ve ailesiyle tekrar İstanbul’a döner.

Meslek lisesi sınavını kazanan Bayrakoğlu lise döneminde oluşturulan bir halk müziği korosuna solist olarak seçilir. Kurulan korodaki müzisyen arkadaşlarıyla “Türkülerle Diriliş” adında bir müzik grubu kurarak protest müzik yapmaya başlar. Daha sonra çeşitli tarzda müzikle uğraşan Bayrakoğlu hayatına müzikle yön vermeye karar verdiğinden üniversite konusunda çok ısrarlı olmaz. Yine de 4 kere üniversite sınavlarına girer fakat çeşitli bölümleri kazanmasına rağmen hiçbirine gitmez. Özel şan dersi alarak ses ve diyaframını kullanmayı öğrenir. Birçok albümde vokal yapar ve Grup Munzur’un “Bahara Çağrı” adlı albümünde sözü ve müziği kendisine ait olan “Çona Şkimi” adlı Lazca şarkıyı seslendirir.

2004 yılında Anadolu rock tarzında bir albüm repertuarı hazırlar ama albümü çıkarmadan vazgeçer. İçinde hem rock müzikten, hem de kendi kültüründen izler taşıyacak bir çalışma yapmak istemektedir ve “Zifona” albümü böylece vücut bulur. İsmail Avcı Bucaklişi ile beraber repertuar hazırlanır ve 2006 yılının Temmuz ayında ilk profesyonel albümü “Zifona” Beyoğlu Metropol etiketi ile müzik severlerle buluşur. Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan Laz dili ve kültürü üzerine yapılabilecekler için kolları sıvayan Bayrakoğlu bu görevin bilinciyle çalışmalarına devam etmektedir. Albümü “Zifona” ile müzik piyasasına fırtına gibi giren, yurtiçi ve yurtdışında birçok konser veren Bayrakoğlu dinleyicileri ile konserlerde buluşmaya devam etmektedir.

Erdal Bayrakoğlu içerisinde Bella Ciao (Lazca Çav Bella) şarkısına da yer verdiği “Sesumi Duyacaksun” albümü Beyoğlu Metropol etiketi ile yayımlanmıştır.

Erdal Bayrakoğlu – Sesumi Duyacaksun

Menü