Alaaddin Us “Yaz Gibi Gel”

Tunceli’den Bursa’ya göç eden bir ailenin üçüncü çocuğudur. Çocukluğunun uzun bir dönemi İstanbul’un Zeytinburnu semtinde geçer ve ortaokulu orada okur. Daha sonra lise 1. sınıfa kadar burada yaşayıp, daha sonra meslek lisesine geçiş yapar. Bu dönemde İstanbul’un Anadolu yakasına taşınır ve uzun yıllar Kartal Maltepe’de yaşamaya ve artık buralarda yaşayan genellikle işçi olan halkın içerisinde şekillenmeye başlar. Bu yıllarda Belediye konservatuarına giden Us 2 sene kadar burada eğitim alır.

Askerlik ve sonrasında tersanelerde işçi olarak çalışmaya başlar. En son Türkiye Gemi Sanayi’nde 8 sene kadar çalıştıktan sonra sadece müzikle uğraşmaya başlar. 1994 yılının başlarında ATEŞ Hırsızlarını piyasaya çıkarır. Bu dönemde Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde konserleri olur. Sivas olaylarında ölen arkadaşlarının anısına bir şarkı yapar, tam o dönemde Edip Akbayram’ın okuduğu TÜRKÜLER YANMAZ’ı besteler. O albümde 3 tane daha şarkısı yer alır. Yani besteleri, kendi albümümden önce duyulmaya başlamıştır. ATEŞ HIRSIZLARI’ ndan sonra 1995 te kaybettiği annesine hitaben YURDUMUN TRENLERİ şarkısını yazar ve besteler, artık müzik daha çok hayatındadır.

1998 de YAZ GİBİ GEL albümü çıkar, bu albüm Alaaddin Us’un olgunlaşma dönemidir. İlk defa kendi düzenlediği albüm olur ve daha sonra ki albümlerini de düzenlemeye başlar. Sonrasında Beyoğlu Metropol etiketi ile YAZ GİBİ GEL ve sonra SALKIM SÖĞÜT- 1 ‘de üç tane türküyle yer alır. Daha sonra yine Beyoğlu Metropol ile NASİHAT albümünü yapar.

Yeni projelerle müzikal yaşantısına devam eden Alaaddin Us, 23 Kasım 2016 günü İzmir’in Bornova ilçesinde trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.

Alaaddin Us – Yaz Gibi Gel

Menü